Meditácia – na ceste k vnútornému pokoju a rovnováhe
Mení sa doba a s ňou sa meníme aj my. Nástup modernej technológie, uponáhľaný, hektický a rýchlo meniaci sa svet vyžaduje našu neustálu prítomnosť, produktívnosť a schopnosť riešiť výzvy. Pre súčasného človeka môže byť preto náročné na chvíľu sa zastaviť a byť iba sám so sebou, s vlastnými myšlienkami. Pravidelná meditácia môže byť účinným nástrojom upokojenia mysle a je aj jedným zo spôsobov, ako prekonávať mentálne alebo fyzické problémy, ktoré zužujú moderného človeka.
V článku sa dozviete:
Slovo meditácia pochádza z latinčiny a v doslovnom preklade znamená „premýšľanie“. Táto prastará technika pravdepodobne pochádza z Indie a prvé záznamy o meditácii pochádzajú už z roku 1500 p.n.l. Jedná sa o techniku, prostredníctvom ktorej môžeme pozorovať a kontrolovať tok našich myšlienok a pocitov. Metaforicky môžeme meditáciu nazvať aj ako obracanie vnímania dovnútra, iní zase meditáciu opisujú ako nástroj, pomocou ktorého doprajeme našej mysli odpočinok. V meditácii sa pracuje predovšetkým s pozornosťou, predstavivosťou a dýchaním.
· Znižuje krvný tlak
· Posilňuje imunitný systém
· Posilňuje pozitívne emócie
· Redukuje stres
· Zlepšuje spánok
· Zlepšuje schopnosť empatie
· Zvyšuje schopnosť koncentrácie
· Zlepšuje pamäť a mnoho ďalšieho..
Začať s meditáciou môže byť na jednej strane obohacujúci proces, na druhej strane si ľudia so sebou nesú rôzne predsudky, ktoré im bránia v úplnom využití jej potenciálu. Trpezlivosť a ochota byť otvorený novým veciam so sebou prináša objavenie pozitívneho vplyvu meditácie ako na myseľ tak aj na telo. Na začiatok vám stačí 10 – 20 minút pravidelného meditovania, ktoré si môžete merať pomocou časovača, ktorý vás upozorní na koniec. Prinášame vám základné tipy ako začať s meditáciou aj keď ste úplní začiatočníci.
1. Správne miesto je kľúčové. Pre meditáciu je potrebné podľa možností čo najtichšie a najpokojnejšie miesto, kde nie ste nikým ani ničím rušení. Pri meditácii môžete sedieť na posteli, pohovke, stoličke, zemi, ale podstatné je správne držanie tela, pretože pri zhrbenej chrbtici dochádza k strate koncentrácie mysle. Preto seďte vzpriamene, ruky nechajte uvoľnené pozdĺž tela, alebo si ich zložte na kolená. Správne držanie tela počas meditácie vám pomôže vašej mysli sústrediť sa a zlepšiť efektivitu vášho meditačného zážitku.
2. Oči nechajte otvorené. Počas meditácie sa odporúča nechať oči otvorené. Tie by mali byť uprené na jedno miesto počas celej doby trvania meditácie. Avšak nejedná sa o striktné pravidlo, preto experimentujte a skúšajte čo vyhovuje vám.
3. Absolútne sústredenie a hlboké dýchanie. Hlboký nádych do brucha a pomalý hlboký výdych je jediná vec, na ktorú by ste sa počas meditácie mali sústrediť. Vnímajte ako vám postupne vchádza studený vzduch cez nos, následne do pľúc, rozširuje sa do celého tela a nakoniec vás opúšťa. Na začiatku meditačnej praxe je možné, že do vašej mysle budú prichádzať rôzne myšlienky, ktoré budú stáť ako múr medzi vami a meditáciou. Je to v poriadku, nebráňte sa im, nechajte ich plynúť a skúste ich iba pozorovať.
4. Ukončenie meditácie. Po časovom úseku, ktorý ste si stanovili na meditáciu skúste iba vnímať svoj telo, uvedomte si ho „od hlavy po päty“ (od čela, očí, nosa, úst, uší ďalej) a poďakujte si za čas, ktorý ste strávili sami so sebou.
5. TIP - Vedená meditácia. Na začiatok môžete vyskúšať aj vedenú meditáciu, ktorej podstatou je prevedenie každého kroku meditácie pomocou inej osoby, ktorá vám dáva rôzne pokyny. Prikladáme niekoľko vedených meditácií, ktoré môžu byť dobrý spôsobom ako začať meditovať.
Keď už vieme ako, tak kedy? Niekto preferuje meditáciu bezprostredne po prebudení, niekto medituje tesne pred spánkom. Je na vás, kedy si zvolíte meditovať. Dôležité je, aby ste si našli čas počas dňa, ktorý budete venovať iba sebe a miesto kde nebudete rušení.
Výskum podporuje aplikovanie meditácie na liečbu traumy a PTSD.[1] Prostredníctvom meditácie môžeme prísť k uvedomeniu, že ako osoba nie sme produktom našich myšlienok ani emócií a nie všetky naše myšlienky sú odrazom reality alebo hodné reakcie. Ak so zvedavosťou a súcitom pristupujeme k prejavom traumy, postupne sa oslobodzujeme z pút traumy a dávame priestor láske a uzdraveniu.
Napriek týmto zisteniam je dôležité uvedomenie, že meditácia nie je všeliek a zotavenie z traumy nie je vždy jednoduchá cesta. Osoby, ktoré prežili traumu môže meditácia vyvolať spätné spomienky z dôsledku potláčania pocitov a myšlienok, preto je dôležitý láskavý prístup k sebe samému a trpezlivosť s procesom, ktorým prechádzajú.
Meditácia je mocný nástroj prostredníctvom ktorého môžeme na chvíľu utíšiť našu myseľ v hektickom a uponáhľanom svete. Pravidelné praktikovanie meditačnej praxe môže byť na začiatku výzvou, ale trpezlivý a láskavý prístup nám odhaľuje jej pravý potenciál a meditačný zážitok vedie k vnútornej harmónii a rovnováhe, ktorá nám tak chýba v dnešnom svete.
Je to skutočne radikálny akt lásky, len aby ste si sadli a boli na chvíľu ticho sami – John Kabat-Zinn
[1] https://mindworks.org/blog/healing-trauma-through-meditation/