Naše myšlienky,
rady a príbehy

na jednom mieste.
Autor:
Radoslava Kačenková
Odborná konzultácia:
Katarína N. Pázmány

Ako a prečo meditovať?

Meditácia – na ceste k vnútornému pokoju a rovnováhe

Mení sa doba a s ňou sa meníme aj my. Nástup modernej technológie, uponáhľaný, hektický a rýchlo meniaci sa svet vyžaduje našu neustálu prítomnosť, produktívnosť a schopnosť riešiť výzvy. Pre súčasného človeka môže byť preto náročné na chvíľu sa zastaviť a byť iba sám so sebou, s vlastnými myšlienkami. Pravidelná meditácia môže byť účinným nástrojom upokojenia mysle a je aj jedným zo spôsobov, ako prekonávať mentálne alebo fyzické problémy, ktoré zužujú moderného človeka.

V článku sa dozviete:

  • výhody meditácie a prečo meditovať,
  • základné druhy meditácie,
  • ako začať a kedy meditáciu praktizovať,
  • meditácia ako pomoc pri liečení traumy.

Čo je meditácia a odkiaľ pochádza?

Slovo meditácia pochádza z latinčiny a v doslovnom preklade znamená „premýšľanie“. Táto prastará technika pravdepodobne pochádza z Indie a prvé záznamy o meditácii pochádzajú už z roku 1500 p.n.l.  Jedná sa o techniku, prostredníctvom ktorej môžeme pozorovať a kontrolovať tok našich myšlienok a pocitov. Metaforicky môžeme meditáciu nazvať aj ako obracanie vnímania dovnútra, iní zase meditáciu opisujú ako nástroj, pomocou ktorého doprajeme našej mysli odpočinok. V meditácii sa pracuje predovšetkým s pozornosťou, predstavivosťou a dýchaním.

Výhody meditácie pre zdravie alebo PREČO meditovať?

·   Znižuje krvný tlak

·   Posilňuje imunitný systém

·   Posilňuje pozitívne emócie

·   Redukuje stres

·   Zlepšuje spánok

·   Zlepšuje schopnosť empatie

·   Zvyšuje schopnosť koncentrácie

·   Zlepšuje pamäť a mnoho ďalšieho..

Základné druhy meditácie

  • Mindfulness meditácia – Mindfulness, inak nazývaná aj všímavosť je fundamentálna ľudská vlastnosť, vďaka ktorej sme schopní vnímať prítomný okamih a uvedomujeme si kto sme a čo robíme. Cieľom tejto techniky je vnímať prítomný okamih a naše mentálne, fyzické a emocionálne procesy, prebiehajúce v našom tele a mysli. Môžete začat tak, že sa budete sústrediť na vlastný dych, neovplyvňovať ho a bez hodnotenia ho skúmať.
  • Duchovná meditácia – Meditácia je spájaná predovšetkým s východnými náboženstvami, môžeme ju však pozorovať aj v kresťanstve v podobe kresťanskej meditácie, ktorá je veľmi rozšírenou technikou vďaka púštným národom. . Podstatou duchovnej meditácie je modlitba, ktorej cieľom je sedieť v pokoji a nadväzovať vzťah (so svojim) Bohom.
  • Pohybová meditácia – Pod pohybovou meditáciou si môžeme predstaviť jógu, pilates ale aj prechádzku alebo inú fyzickú činnosť vďaka ktorej necháš svoju myseľ túlať sa. 

Ako začať s meditáciou?

Začať s meditáciou môže byť na jednej strane obohacujúci proces, na druhej strane si ľudia so sebou nesú rôzne predsudky, ktoré im bránia v úplnom využití jej potenciálu. Trpezlivosť a ochota byť otvorený novým veciam so sebou prináša objavenie pozitívneho vplyvu meditácie ako na myseľ tak aj na telo. Na začiatok vám stačí 10 – 20 minút pravidelného meditovania, ktoré si môžete merať pomocou časovača, ktorý vás upozorní na koniec. Prinášame vám základné tipy ako začať s meditáciou aj keď ste úplní začiatočníci. 

1. Správne miesto je kľúčové. Pre meditáciu je potrebné podľa možností čo najtichšie a najpokojnejšie miesto, kde nie ste nikým ani ničím rušení. Pri meditácii môžete sedieť na posteli, pohovke, stoličke, zemi, ale podstatné je správne držanie tela, pretože pri zhrbenej chrbtici dochádza k strate koncentrácie mysle. Preto seďte vzpriamene, ruky nechajte uvoľnené pozdĺž tela, alebo si ich zložte na kolená. Správne držanie tela počas meditácie vám pomôže vašej mysli sústrediť sa a zlepšiť efektivitu vášho meditačného zážitku.

2. Oči nechajte otvorené. Počas meditácie sa odporúča nechať oči otvorené. Tie by mali byť uprené na jedno miesto počas celej doby trvania meditácie. Avšak nejedná sa o striktné pravidlo, preto experimentujte a skúšajte čo vyhovuje vám.

3. Absolútne sústredenie a hlboké dýchanie. Hlboký nádych do brucha a pomalý hlboký výdych je jediná vec, na ktorú by ste sa počas meditácie mali sústrediť. Vnímajte ako vám postupne vchádza studený vzduch cez nos, následne do pľúc, rozširuje sa do celého tela a nakoniec vás opúšťa. Na začiatku meditačnej praxe je možné, že do vašej mysle budú prichádzať rôzne myšlienky, ktoré budú stáť ako múr medzi vami a meditáciou. Je to v poriadku, nebráňte sa im, nechajte ich plynúť a skúste ich iba pozorovať.

4. Ukončenie meditácie. Po časovom úseku, ktorý ste si stanovili na meditáciu skúste iba vnímať svoj telo, uvedomte si ho „od hlavy po päty“ (od čela, očí, nosa, úst, uší ďalej) a poďakujte si za čas, ktorý ste strávili sami so sebou.

5. TIP - Vedená meditácia. Na začiatok môžete vyskúšať aj vedenú meditáciu, ktorej podstatou je prevedenie každého kroku meditácie pomocou inej osoby, ktorá vám dáva rôzne pokyny. Prikladáme niekoľko vedených meditácií, ktoré môžu byť dobrý spôsobom ako začať meditovať.

Kedy meditovať?  Ranná a večerná meditácia

Keď už vieme ako, tak kedy? Niekto preferuje meditáciu bezprostredne po prebudení, niekto medituje tesne pred spánkom. Je na vás, kedy si zvolíte meditovať. Dôležité je, aby ste si našli čas počas dňa, ktorý budete venovať iba sebe a miesto kde nebudete rušení.

  • Ranná meditácia. Ranná meditácia vám môže pomôcť nastaviť tón vášho celého dňa. Ihneď po prebudení je vaša myseľ ešte pokojná a predtým než sa vrhnete do úloh a povinností, ktoré vás čakajú počas dňa, môžete využiť tento čas na sprítomnenie mysle a uvedomenie si svojich potrieb.
  • Večerná meditácia. Podľa výskumov 35 až 50 percent dospelých ľudí trpí insomniou, tzv. nespavosťou. Problémy so zaspávaním môžu byť spôsobené stresom, ktorý sa v nás hromadí počas dňa a ktorý nám komplikuje zaspávanie. Večerná meditácia môže byť účinným nástrojom na zlepšenie spánku, pretože upokojuje myseľ a pomáha nám navodiť stav vnútornej harmónie.

Meditácia ako zdroj v liečení traumy

Výskum podporuje aplikovanie meditácie na liečbu traumy a PTSD.[1] Prostredníctvom meditácie môžeme prísť k uvedomeniu, že ako osoba nie sme produktom našich myšlienok ani emócií a nie všetky naše myšlienky sú odrazom reality alebo hodné reakcie. Ak so zvedavosťou a súcitom pristupujeme k prejavom traumy, postupne sa oslobodzujeme z pút traumy a dávame priestor láske a uzdraveniu.

Napriek týmto zisteniam je dôležité uvedomenie, že meditácia nie je všeliek a zotavenie z traumy nie je vždy jednoduchá cesta. Osoby, ktoré prežili traumu môže meditácia vyvolať spätné spomienky z dôsledku potláčania pocitov a myšlienok, preto je dôležitý láskavý prístup k sebe samému a trpezlivosť s procesom, ktorým prechádzajú. 

Meditácia je mocný nástroj prostredníctvom ktorého môžeme na chvíľu utíšiť našu myseľ v hektickom a uponáhľanom svete. Pravidelné praktikovanie meditačnej praxe môže byť na začiatku výzvou, ale trpezlivý a láskavý prístup nám odhaľuje jej pravý potenciál a meditačný zážitok vedie k vnútornej harmónii a rovnováhe, ktorá nám tak chýba v dnešnom svete.

Je to skutočne radikálny akt lásky, len aby ste si sadli a boli na chvíľu ticho sami – John Kabat-Zinn


[1] https://mindworks.org/blog/healing-trauma-through-meditation/

Hľadáte niečo viac?

Pridajte sa do našich pomáhajúcich skupín či workshopov.
Viac info
Odpútaj sa logo biele
© 2024 K slobode o.z.
Ochrana osobných údajov